فیزیک سال اول

وبلاگ گروهی فیزیک دبیرستان معراج دلفان

الکتریسیته ساکن

الکتریسیته ساکن ، مساوی نبودن بار های مثبت و منفی در یک جسم است (نا رسانا). حالا خواهیم دید که بار های مثبت و منفی رفتار های جالبی از خود نشان می دهند.

جاذبه بار های مخالف:آیا تا به حال شنیده اید که " آدم ها با خصوصیت های اخلاقی مخالف همدیگر را جذب می کنند؟ "در مورد یون ها این موضوع حقیقت دارد. دو جسم بابارهای مخالف همدیگر را جذب می کنند . بر عکس دو جسم با بار های همنام همدیگر را دفع می کنند، یعنی از هم دور میشوند.

یک جسم باردار می تواند اجسام خنثی را هم جذب کند. آیا تا به حال به این که یک بادکنک چگونه به دیوار می چسبد فکر کرده اید؟ اگر یک بادکنک را با سائیدن به موهای خودباردار کنید،بادکنک الکترون اضافه به دست می آورد وبار منفی پیدا خواهد کرد.با نزدیک کردن بادکنک به یک جسم خنثی (مثلادیوار)الکترون های جسم خنثی به حرکت در می آیند. اگر جسم خنثی رسانا باشد،الکترون های زیادی به راحتی به سمت دیگر جسم رفته و تا جای ممکن ازبادکنک که بارمنفی دارد ، دور می شوند . اما اگر جسم خنثی نارسانا باشد، الکترون ها در اتم و ملکول های آن فقط کمی میتوانند خود را جا به جا کنند . و تا جایی که اتم اجازه می دهد از بادکنک دور می شوند .

در هر دو صورت(چه جسم رسانا باشد چه نارسانا )بار های مثبت در مجاورت بادکنک بیشتر از بارهای منفی است.بنابراین بادکنک به دیوار می چسبد . (تا وقتی که الکترون های روی بادکنک یا همان الکترون های سطحی هوا منتقل نشده اندو بادکنک هنوز یک جسم باردار است)اجسام خنثی اجسام بابار مثبت،هم به همین طریق همدیگر را جذب می کنند.

حالا ببینیم این اطلاعات چه ارتباطی باجرقه ی دست ما و دستگیره ی در دارد و چطور راست شدن موهای ماراهنگام برداشتن کلاه توضیح می دهد.پاسخ این است که هنگامی که روی فرش راه می روید الکترون ها از فرش به بدن شما منتقل می شوند و شما بار الکتریکی (منفی) در خود جمع می کنیدو دستگیره ی در را لمس می کنید و جرقه میزنید !!دستگیره ی در یک رساناست و الکترون های اضافی بدن شما به راحتی به آن منتقل می شوند و این انتقال الکترون ها باعث جرقه میشود . (مثل صاعقه و رعد و برق) .

وقتی کلاه پشمی را از سرتان بر می دارید ،کلاه به موهای شما سائیده می شود. الکترون از موهای شما به کلاه منتقل می شوندو حالا هر تار موی شما یک بار مثبت دارد . بنابراین موها تلاش می کنند تا حد ممکن از هم دور شوند پس راست می ایستند .

ما اکثرا در زمستان ، باپدیده هایی که به الکتریسیته ساکن مربوط می شوند ، مواجهیم . زیرا در زمستان هوا بسیار مرطوب تر از تابستان است و از آن جایی که آب رساناست ،رطوبت موجود در هوا کمک می کند که اجسام باردار سریع تر بار خود را تخلیه کنند( به هوا منتقل کنند ) و در نتیجه بار الکتریکی زیادی در آن ها جمع نمی شود. 

      

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ساعت 20:16  توسط سپیده جمشیدی  |